top of page

איך שורדים את החל"ת?

רונן בן 39 פנה להתייעצות וכך התחיל את השיחה בנינו:" בחל"ת הראשון הייתי בעיקר מופתע והמסר מהחברה שלי היה ברור, אתה חוזר ברגע שאפשר והכל ממשיך כרגיל. עכשיו בפעם השניה הדברים הרבה פחות ברורים בחברה לא ברור מה יהיה והאמת שגם לי כבר לא ברור, אם אני רוצה לחזור לעבוד שם."

החודשים האחרונים יוצרים אצל רובנו תחושות ואתגרים שלא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד איתם. כמו אצל רמי


אנשים רבים חווים בלבול ותחושה של כאוס פנימי גדול. כל מה שהיה ברור 'השגרה' שחיינו בתוכה, זו שנראה היה ששום דבר לא יכול לערער ולשנות אותה, נעלמה יום אחד ולא ברור אם, מתי ואיך היא תחזור. השגרה של כולנו הייתה קשורה להמון דברים שהשתנו כמו הגעה יום יומית למקום העבודה, הילדים שלנו שנמצאים במסגרות חינוכיות, מפגשים עם חברים ומשפחה, פעילות פנאי. וזאת בנוסף לשינויים הכלכלים שרובנו חווים.

בתקופה כזאת שבה הכל השתנה, צפות אצל רובנו תחושות והרגשות שונות, כאשר על פי רוב התחושה הראשונה הנה של חרדה. חרדה וחשש מפני פגיעה בריאותית שעלולה להתרחש לנו או לקרובים. חרדה מפני השינוי הדרמטי, שכולנו חווים ותחושת חוסר השליטה שמתלווה עליה. חוסר השליטה מאחר והחיים שלנו כפי שהכרנו, החיים שאולי אהבנו, או אולי היינו רגילים הפכו להיות חלום רחוק. שינוי כל כך גדול באורח החיים יוצר תחושה של כאוס פנימי שקשור לבלגן הגדול שמתחולל במציאות.


אנשים רבים כמו רונן, חווים את השינוי המשמעותי בתקופה זו כשינוי שהתחולל בעולם העבודה. עולם העבודה הפך להיות בזמנים שלנו, המקום בו אנחנו נמצאים רוב שעות הערות שלנו בנוסף הוא הפך להיות מסגרת משמעותית שעל בסיסה אנחנו בונים את התפיסה העצמית שלנו. שינוי כמו זה המתחולל יכול בהחלט לערער ולגרום פגיעה ממשית בדימוי ותחושות הערך העצמי.

איך ניתן להקל על תחושות הכאוס הפנימי והפגיעה הממשית בדימוי כמו זו שמתרחשת אצל מי שיצא לחל"ת ? קודם כל חשוב להבין שמצבים של שינוי חד פתאומי וכל כך משמעותי כמו זה שמתחולל עכשיו גורם לזעזוע אצל רובנו. ניסיונות להתעלם מכך, שהחיים שהכרנו השתנו באופן דרמטי לא יועלו ועלולים אף להזיק מאחר והתחושה שהמציאות טופחת על הפנים יכולה עוד יותר להבהיל.

דבר נוסף חשוב לאמץ ולהתמיד הנו שגרה של פעילות ספורטיבית, פעילות מותאמת לתקופה לצרכים וליכולות של כל אדם ואדם. פעילות ספורט מקלה ומטיבה על כולנו ומאפשרת התמודדות עם מצבים של מתח חרדה וקושי.

יחסים עם אנשים (אפילו אם מתקיימים באמצעים דיגטליים) חשובים במיוחד בתקופה הזאת. תחושות של בדידות, יכולות להיות קשות בכל שלב של החיים, עוד יותר בתקופה של משבר ושינוי. אז לצד ההנחיות והדאגה למצב הבריאותי, שמירה על קשרים עם היקרים לנו חשובה ובעלת ערך הן מבחינה בריאותית והן כמקור לחיזוק תחושות הערך והדימוי העצמי שלנו כבני אדם.מעבר להתמודדות עם המצב הכלכלי בהתאם ליכולות ל כל משפחה ומשפחה, הזמן הנוכחי מזמין כל אחד מאיתנו לחשוב מחדש את הצרכים הרצונות והחלומות שלו. איך חושבים ובודקים? מקדישים זמן לנסות ולברר מחדש מה מעניין אותי כאדם, האם התחום שבו אני עוסק היום מאפשר לי לתת ביטוי ליכולות שלי. התקופה הזו בה רובנו נמצאים יותר בבית, הנה תקופה שמאפשרת לרכוש ידע בתחומים לפעמים קרובים לתחומים בהם אנו עוסקים ואולי באמצעות כך להרחיב את הכישורים והיכולות שלי. זוהי תקופה שאפשר לנצל אותה לפיתוח תחומי עניין נוספים. תחומי עניין שיכלו להיות תחביבים והרחבה של ניצול הזמן הפנוי שלי. תחומי העניין החדשים יכולים להיות בסיס לאפשרויות נוספות להתפתחות או מציאת ערוצי תעסוקה נוספים או חלופיים.


אם גם אתם כמו רונן מתקשים להתמודד עם השינויים שהביאה התקופה הנוכחית אתם מוזמנים לפנות לייעוץ והכוונה ביחד נמצא את הדרך שמתאימה לכם.

4 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Kommentare


bottom of page